1.Instrukcja Instalacji
Oprogramowanie do cyfrowej inwentaryzacji środków trwałych z wykorzystaniem Terminala Danych (Kolektora Danych)
NaviKolektor 2.0.0.7
NaviKolektor – Klient PC 2.0.0.7
wersja 001.810.250.7
NAV.IT Sp. z o.o.
Al. Jana Pawła II 27
00-867 warszawa
NIP: 527-27-46-495
Kontakt
(22) 110-55-90
kontakt@navikolektor.pl
www.navikolektor.pl
Poufność dokumentu:
Dokument jest własnością NAV.IT Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
2.Wstęp
Jest nam niezwykle miło, że zdecydowaliście się Państwo na wybór naszego oprogramowania NaviKolektor i dziękujemy za okazane zaufania firmie NAV.IT Sp. z o.o.
Niniejszy dokument w przejrzysty sposób poprowadzi Państwa przez proces instalacji naszego programu. Jeżeli jednak napotkają Państwo problemy przy instalacji lub podczas pracy z programem, prosimy o skontaktowanie się z naszym wsparciem technicznym pod numerem: +48 22 110-55-90 lub adresem e-mail: serwis@navikolektor.pl.
Szczegółowe informacje na temat pełnej funkcjonalności programu uzyskać można na stronie www.navikolektor.pl, lub kontaktując się telefonicznie albo mailowo bezpośrednio z producentem oprogramowania firmą NAV.IT Sp. z o.o.
3.Wymagania minimalne
4.Instalacja
4.1.Instalacja – Informacje ogólne
Instalator programu dostarczany jest w formie spakowanego archiwum plików *.ZIP, wewnątrz którego znajduje się plik wykonywalny (instalator) NaviKolektor-2.0.x.x.exe.. Instalator można otrzymać kontaktując się z firmą NAV.IT Sp. z o.o. lub za pomocą formularza pobierania instalatora na stronie internatowej pod adresem https://www.navikolektor.pl/oprogramowanie-navikolektor/ korzystając z przycisku „Pobierz i Testuj”.
Aby rozpocząć instalację należy uruchomić plik NaviKolektor-2.0.x.x.exe i postępować zgodnie z kreatorem instalacji. Pakiet instalatora programu zawiera aplikację NaviKolektor – Klient PC (w tym też Emulator_TM). Po zakończeniu pracy kreatora instalacji możemy uzyskać dostęp do instalatora na urządzenie mobilne z Windows CE, a także do dodatków wykorzystywanych do instalacji zaawansowanych. Aby odszukać instalator NaviKolektorCE.exe, najlepiej uruchomić program NaviKolektor – Klient PC, którego skrót został umieszczony na pulpicie przez kreatora i wybrać z menu głównego pozycję Konfiguracja, a następnie zakładkę Otwórz foldery. Domyślną ścieżką pliku jest:
C:\ProgramData\NAV.IT\NaviKolektor\2.0.0.7\Dodatki\Instalator_WinCE\…
W celu uniknięcia problemów ze stabilnością pracy oprogramowania nie zaleca się instalowania i używania produkcyjnie różnych wersji oprogramowania NaviKolektorCE i NaviKolektor – Klient PC.
UWAGA!
W przypadku problemu z instalacją lub uruchomieniem programu na urządzeniu mobilnym, należy skontaktować się z serwisem NAV.IT, telefonicznie, lub mailowo pod adresem serwis@navikolektor.pl.
Różnorodność urządzeń, możliwość ingerencji ich producentów w system operacyjny Windows oraz brak standaryzacji mechanizmów sposobu przekazywania odczytanego kodu przez urządzenie do układu systemowego może uniemożliwić poprawne uruchomienie lub działanie oprogramowania.
4.3.1.Instalacja Dodatków
W folderze „Dodatki” umieszczono pliki dodatkowych komponentów używanych podczas instalacji zaawansowanej (lokalizacja folderu opisana w pkt. 4.1).
Centrum Obsługi Urządzeń Mobilnych z Systemem Windows Mobile
Aby zweryfikować poprawność zawiązania połączenia komputer PC z urządzeniem mobilnym należy:
1. Podłączyć urządzenie mobilne do komputera PC (najlepiej za pomocą przewodu USB).
2. System Windows powinien sam uruchomić program „Centrum Obsługi Urządzeń Mobilnych z Systemem Windows Mobile”, rozpoznać urządzenie i utworzyć połączenie automatycznie.
3. W przypadku, braku połączenia należy skontrolować poprawność podłączenia urządzenia, stanu jego baterii oraz zrestartować Komputer PC i urządzenie PC i ponownie uruchomić urządzania.
UWAGA!
W przypadku dalszych problemów z uzyskaniem połączenia komputera PC z urządzeniem mobilnym, pomimo wykrywania urządzenia przez system Windows w menadżerze urządzeń, należy zainstalować poprawkę do instalacji programu „Centrum Obsługi Urządzeń Mobilnych z Systemem Windows Mobile” (poprzez „Uruchom jako administrator) pliku WMDC-Helper.exe załączonego do Instalatora NaviKolektor w katalogu: ..\NaviKolektor_2.0.x.x\WinPC\Dodatki\CentrumObsługiUrządzeńMobilnychWindows\….
Po wykonaniu powyższej operacji należy ponownie uruchomić Komputer PC.
4. O poprawnym uzyskaniu połączenia z urządzeniem informowani jesteśmy sygnałem dźwiękowym oraz aktywnym połączeniem widocznym w oknie programu.
5. Program nie jest wymagany w przypadku instalacji NaviKolektor – Klient PC + Emulator_TM.
Remote Display Control
Istnieje możliwość prostego przechwycenia obrazu z urządzenia wyświetlając go na monitorze komputera PC z możliwością sterowania. Do tego celu w folderze „Dodatki” znajduje się program Remote_Display_Control_v2.03.exe. Program nie jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami mobilnymi. Działa poprawnie z: Zebra 2180 oraz Honeywell Dolphin 6510. Instalacja i konfiguracja tego dodatku może wymagać wsparcia technicznego konsultanta NAV.IT.
Czcionka CCode39.ttf
Instalator domyślnie instaluje w systemie czcionkę do kodów paskowych, wykorzystywaną do generowania kodów paskowych podczas konfiguracji wydruków przez konsultantów NAV.IT w programie Symfonia Środki Trwałe. Ze względu na różnorodność Systemów Windows i stopnia ich aktualizacji występują przypadki braku czcionki CCode39.ttf pomimo zaznaczenia opcji instalacji programu NaviKolektor. Należy wówczas wykonać instalację ręcznie (jeżeli zostanie stwierdzona ogólna potrzeba używania tej czcionki do generowania kodów paskowych).
Szablony importu i eksportu
Aby uniknąć wydawania nowych wersji oprogramowania przez NAV.IT, za każdy razem gdy zostanie dodany nowy standard szablonu inwentaryzacji lub szablonu kartoteki do nowego systemu ewidencyjnego, w wypakowanym katalogu instalacyjnym w dodatkach mogą zostać umieszczone dodatkowe szablony kompatybilne z wersją instalatora.
UWAGA!
Więcej informacji na temat szablonów importu i eksportu znajdą Państwo w Podręczniku Użytkownika programu NaviKolektor.
enova365- pliki konfiguracyjne
Dodatkowe pliki konfiguracyjne generujące gotowe okno inwentaryzacyjne w systemie enova. Ustawienia kolumn i nagłówków pozwalają na szybkie przeniesienie plików wynikowych inwentaryzacji do systemu enova. Lista zbudowana na załączonych plikach pozwala na porównanie listy ewidencjonowanych pozycji środków trwałych w zakresie różnic ilościowych, osób odpowiedzialnych oraz miejsc odnalezienia.
4.3.2.Instalacja w środowisku Windows CE
Instalacja w środowisku Windows CE programu NaviKolektor polega na umieszczeniu na urządzeniu mobilnym całej zawartości folderu „Instalator_WinCE” dostępnego lokalizacji dodatków (lokalizacja folderu opisana w pkt. 4.1). Aby wykonać tę operację należy nawiązać poprawne połączenie Komputera PC z Terminalem Danych (pkt. 4.3.1), a następnie korzystając z menu uzyskać dostęp do zasobów urządzenia przy pomocny Eksploratora Plików Windows. Poprzez wybranie opcji Połącz bez konfigurowania urządzenia (pkt. 4.3.1), przechodzimy do podmenu Zarządzanie plikami i dalej do Przeglądanie zawartości urządzenia, skąd system przenosi na dysk urządzenia.
Następnym krokiem jest umieszczenie (wklejenie) całej zawartości folderu „Instalator_WinCE” w nowo utworzonym na urządzeniu katalogu „NaviKolektor”. Pliki najlepiej umieścić katalogu/dysku Application lub folderze o podobnej nazwie (w zależności od producenta urządzenia mogą wystąpić różnice). Zaletą takiego rozwiązania jest pozostawienie zawartości wskazanej lokalizacji nawet po wykonaniu CoolReset (ale zawsze należy to sprawdzić w dokumentacji producenta danego urządzenia)
UWAGA!
Urządzenia mobilne z Windows posiadają kolka opcji rozruchu awaryjnego, główne to Warm boot (reset) i Cold boot (reset). W zależności od urządzenia i producenta operacja wykonuje przywrócenie systemu z pominięciem (usunięciem) plików niestandardowych lub z ich pozostawieniem. Czy i z których katalogów pliki są usuwane należy sprawdzić w dokumentacji technicznej używanego modelu uprzedzenia mobilnego. Nierozważne wykonanie takiej operacji może skutkować usunięciem aplikacji i bazy danych z urządzenia w z całą pracą i zapisami odczytów inwentaryzacyjnych !!!
Uruchomienie programu NaviKolektor na urządzeniu polega na dwukliku w plik NaviKolektorCE.exe. Program przy pierwszym uruchomieniu zakłada bazę danych oraz tworzy skrót na pulpicie. W przypadku nie pojawienia się skrótu do programu na pulpicie urządzania, należy taki skrót utworzyć ręcznie (za pomocą Remote Display Control lub fizycznie na urządzeniu przytrzymując wskaźnik na pliku NaviKolektorCE.exe i wybierając z menu kontekstowego send to (desktop short).
6.Instalacja wielostanowiskowa a licencja
Licencja NaviKolektor zezwala na instalację programu NaviKolektor – Klient PC na dowolnej ilości Komputerów PC wraz z Emulatorem_TM. Licencja pozwala również na instalację programu NaviKolektor na urządzeniach mobilnych, taka instalacja ograniczona jest do wersji (licencji) demo. Licencja na Program NaviKolektor wydawana jest na dane urządzenie i połączona jest z jego unikalnym numerem seryjnym. Utrata urządzenie jest równoznaczna z utratą licencji.
UWAGA!
Weryfikacja ważności posiadanej licencji czasowej (tylko licencja w subskrypcji) wymaga dostępu do zewnętrznego serwera czasu, w celu potwierdzenia aktualnej daty. Brak możliwości weryfikacji daty spowoduje przejście programu w tryb pracy demo.
W środowisku produkcyjnym użytkownika licencji (Klienta) nie ma ograniczenia co do ilości stanowisk (Komputerów – PC) na których zostanie zainstalowany program NaviKolektor – Klient PC. Ważne jest, aby na każdym z nich została wczytania licencja dostarczona przez NAV.IT zgodna z numerem seryjnym urządzenia.